Golfové zájezdy s CK TeeTravel - Váš golfový svět na dlani

Pět hřišť, které si musíte zahrát před návštěvou Ryder Cupu

Během posledních šesti dní měsíce září se setkají golfisté z celého světa na předměstí Paříže, které but hostit letošní ročník Ryder Cupu. Souboj mezi USA a Evropou se vrací na evropský kontinent teprve podruhé od roku 1979. Francie, leč nepatří mezi nejvíce vyhledávané golfové destinace, se může pyšnit bohatou golfovou tradicí s více než 550 golfovými hřišti a resorty. Některé z nich jsou celkem výjimečné, jako například hřiště Le Golf National, letošní „Ryder Cupový“ domov.

Pokud plánujete letošní ročník navštívit, nenechávejte golf pouze na profesionálech bojujících pod evropskou či americkou vlajkou. Mnoho prvotřídních golfových zážitků můžete zažít i Vy, ať patříte mezi občasné hráče, či jste na hřišti častěji než doma. V tomto článku se zaměříme na pět hřišť, které byste si při návštěvě Francie neměli nechat ujít, od století staré krásy zastrčené na okraji přímořského letoviska až po linksové fairwaye, prolínající se jednou z nejpopulárnějších vinařských oblastí.

Le Golf National


Velkolepé, 45 jamkové hřiště Le Golf National leží necelých 20 km jihozápadně od centra Paříže. Budete-li mít chuť si zahrát místní klenot, 6.694 m dlouhé hřiště Albatros Course s parem 72, mějte na paměti, že bude pro veřejnost celé září uzavřeno, právě kvůli přípravě na mezikontinentální golfové klání. Pod designem jsou podepsáni architekti Hubert Chesneau a Robert Hagge a hřiště je již po 25 let dějištěm French Open. Na popularitě mu jistě přidá i letošní Ryder Cup, či olympiáda v roce 2024. Během Vaší hry si můžete vychutnat jak pařížskou poctu klasickému linksovému designu, tak i francouzské pojetí parkového hřiště, což nebude v žádném případě snadné…

Paul Armitage, generální ředitel a hráč se „single“ handicapem dodává, že „pokud přijdete po hře zpět do klubovny a řeknete mi, že se Vám hřiště nelíbí, budete jeden z mála. Pokud ale přijdete, a řeknete, že jste během hry přišli o 12 míčků, budete jeden z milionu.“. Uspořádání hřiště představuje kombinaci postupných i agresivnějších výškových rozdílů, které byly uměle vytvořeny v celkem rovinatém prostředí během tříleté výstavby hřiště v druhé polovině osmdesátých let minulého století. Chesneau a Hagge zároveň vytvořili dramatickou sérii jamek, kdy téměř na polovině z nich najdete vodní překážky. Během posledních třech jamek musí hráči hrát přes vodu, nebo podél vody, což jistě povede během Ryder Cupu k mnoha dramatickým momentům. I přes vizitku obtížného hřiště se Albatros považuje za jedno z těch, které si při návštěvě Francie musí zahrát hráči všech výkonnostních kategorií.
I přes to, že se možná během Vaší hry snaha o skvělé skóre rozplyne stejně rychle jako mraky nad Sacré Coeur při ranním rozbřesku, budete jistě odměněni nezapomenutelnými golfovými zážitky.

Golfový ráj v Baskicku


Středisko Biarritz na baskickém pobřeží v jihozápadní Francii láká návštěvou náročné světoběžníky již 130 let. A nutno dodat, že golfoví nadšenci navštěvují tuto oblast po zhruba stejnou dobu. Pouhý pohled na mezinárodní tréninkové centrum a golfové hřiště Ilbarritz umístěné jižně od města naznačuje, že tato oblast je významně oddána golfu. Devítijamková golfová akademie má devět jamek a velkolepý driving range, kde můžou hráči hrát do všech možných směrů a trénovat tak v různých povětrnostních podmínkách. Zkušenosti, které zde můžete díky těmto podmínkám načerpat, lze okamžitě otestovat na některém z šestnácti nedalekých hřišť, které leží ne více jak hodinu jízdy z centra města. „Zde si můžete vybrat od starých a tradičních golfových hřišť až po ty moderní“, říká Claude Rousseau, ředitel Biarritz Le Phare, jednoho z nejstarších golfových hřišť ve Francii. A jedním dechem dodává, „můžete hrát jamky od mořského pobřeží až po ty ve vnitrozemí s výhledy na hory, můžete hrát velká a dlouhá hřiště, nebo ta menší, ale o to náročnější“.

A golfový zážitek z Biarritz by tak nebyl kompletní bez kola na kouzelném hřišti Le Phare, které se nachází přibližně kilometr severovýchodně od města. Tato oblast dokonale odráží dobu minulou, přesněji řečeno rok 1888, kdy bylo hřiště vybudováno architekty Tomem a Williamem Dunnovými. Toto hřiště se svojí délkou 5,400 metrů (další indikátor jeho stáří) s parem 69, je díky úzkým fairwayím a relativně malým greenům výzvou i pro zkušené hráče.

První jamka hřiště Seignosse, vzdáleného 24 kilometrů severně od města, Vám bude svojí úzkou fairwayí lemovanou stromy značně připomínat první jamku hřiště Le Phare. A přes to, díky výraznému výškovému rozdílu mezi odpalištěm a greenem, budete mít ze své rány zcela odlišný pocit. Tento par 4 je krásným úvodem toho, co Vás na hřišti dlouhém 6,400 metrů čeká. Strmé svahy, vyvýšené odpaliště, fairwaye táhnoucí se do kopce, či strategicky umístěné vodní překážky budou jistě výzvou pro každého hráče, který si odsud odnese mnoho nezapomenutelných zážitků. To vše je zároveň důvodem, proč mnoho francouzských profesionálů bere návštěvu Seignosse jako přípravu na své turnaje.

Z odpaliště na green mezi vinicemi


Paříž oslní golfové hráče svým resortem světové úrovně, Biarritz zas svými eklektickými, v některých případech historickými hřišti. A co například Bordeaux? Určitě nezůstává pozadu. Pro ty méně znalé můžeme nabídnout například hřiště Châteaux resortu Golf du Medoc. Podobně jako většina jamek hřiště Spyglass Hill na Pebble Beach v Kalifornii odkazuje na postavy nebo místa románu Treasure Island od Roberta Louise Stevensona, každá jamka této mistrovské osmnáctky vhodně představuje zdejší vinařskou oblast. Jak vysvětluje generální ředitel Vincent Paris, pokud hráč zahraje birdie, je zvykem (avšak ne podmínkou) pohostit své spoluhráče lahví vína z vinice, která je s danou jamkou spjata. A dodává, „jamku, na které hodláte hrát birdie vybírejte velmi opatrně, neboť některá vína stojí 20 eur, jiná však mohou být i za 500 eur“.


Šedesát kilometrů východně od resortu Golf du Medoc se nachází relativně mladé hřiště Grand Saint-Emilionnais Golf Club, zastrčené mezi okolní vinice a pečlivě zasazené do místní krajiny. Svoji romantickou polohu tohoto 6,185 metrů dlouhého hřiště definuje 5. jamka přilehlá ke zdejšímu viničnímu domku a 16. jamka s výhledem na kostel z 12. století.